Kapat
©
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: koçgiri aşiretleri.

 1. #1
  ad_ali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forumla Bütünleşmiş

  Status
  Offline
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Yaş
  46
  Mesajlar
  468
  Tecrübe Puanı
  6

  Standart koçgiri aşiretleri.

  1 - Perwizian:

  Aşiretin ve kabilenin adı: Koçgiri - Perwizian
  Nüfusu : 793
  Dili : Kürtçe – Kurmanci lehçesi
  Mezhebi : Alevi
  Reisi veya ileri gelenin adı : Ali Uçar, Boğazören köyü-İmranlı
  Koçgiri isyanında rolleri : 136 haneden oluşan Perwizian kabilesi Koçgiri isyanına bütün gücüyle katılıp, destek verdi.
  Aşiretler raporunda yer verilmeyen Koçgiri’nin bu kabilesi Zara, İmranlı, Refahiye, Sarız, Tufanbeyli, Develi ve Göksun’a bağlı köy ve mezralarda iskan ve ikamet ediyordu.  2 – Laçinan:

  Aşiret ve kabilenin adı: Koçgiri - Laçin
  Nüfusu : 600 (sadece Demirtaş köyü)
  Dili : Kürtçe – Kurmanci lehçesi
  Mezhebi : Alevi
  Reis ya da ileri gelenin adı : Dursun Demirtaş
  İkametgah ve iskan alanı: İmranlı’nın Demirtaş, Hasköy, Körabbasan, Toptaş (K.Şıhlı) köy ve mezraları, Göksun’un Alıçlıbucak (Kömürsuyu) Sırapınar ve Yoğunoluk köyü, Refahiye ve Dersim bölgesinde bazı köy ve mezralar. Eskişehir ve Kütahya’da yerleşik, Laçin adında köyleri olduğu söyleniyor.Ancak bunların, aşırı asimilasyon politikalrı sonucu değişime uğradıkları da anlatılmakta. Hozat’a bağlı eski isimleri Kori, Mamlis, Mezxir, Berdo ve Muğsor olan köylerde de Laçinan’lar yaşamaktadır. 1930 devlet raporunda, Aşiret reisi olarak Yusuf Kakgerli geçiyordu. 1921 yılında, Dersim’deki Laçinanlara ait nüfus 1000, koyun-keçi 2000, sığır 200 ve 40, At şeklinde bilgilerde veriliyordu. Azerbaycan, Karadağ’da ve Erivan’ın Laçin Kürt otonom bölgesindekilerle ilişkileri bilinmiyor. Çorum’a bağlı, Laçin beldesiyle ilişkileri bilinmiyor.
  Koçgiri isyanındaki rolleri : 6 köy ve mezralarıyla birlikte, Koçgiri isyanına katılmış ve destek vermiştir. Dersim isyanında ise, 120 silahlı gücüyle direnişe katıldılar.  3 – Resulan:

  Aşiretin ve kabilenin adı : Koçgiri - Resulan
  Nüfusu : Bilinmiyor
  Dili : Kürtçe – Kurmanci lehçesi
  Mezhebi : Alevi
  Aşiretler raporunda yer verilmeyen Koçgirinin bu kabilesi, Dersim, Zara, İmranlı, Refahiye, Sarız, Develi ve Göksun’a bağlı köy ve mezralarda ikamet ediyor. Koçgirinin en kalabalık kabilelerindendir. Horasan”dan gelerek bati Dersim’e yerleşen Şeyh Hasan’ların torunlarından biri olan Resul, Erzincan’ın Refahiye ilçesinin bir köyüne yerleşir. Resul ve yakınları bir süre sonra nüfusları giderek artmıştı. Koçgiri Kürtlerinin bu kabilesine zamanla Resulan ismi verilirken, yaşadıkları köye ise, Resul köyü denir. Yavuz Sultan Selim’in Koçgiri halkını sürgün kararıyla, bu kabilede, İmranlı’ya bağlı Söğütlü’ye yerleşir. Eski adı Gönde Kelo olan (Kelo’nun Köyü) bu köy, Boğazören beldesine bağlıdır. Osmanlı-Rus savaşında burada bulunan bir kısım kabile mensubu tekrar yeni bir göç kararı alır. Mıste Kose, Temur Ağa, Gülo Ağa ve diğer dokuz aile ile birlikte K.Maraş’a bağlı Göksun bölgesine göç ederler. Önce Keklikoluk’a, oradan Lazgi köyüne, giderler ve o bölgede uygun bir yer bulmaya çalışırlar. Dağlık ve yüksek yerlerde yaşamaya alışık olan kabile en sonunda eski bir Ermeni köyüne yerleşmeye karar verir. Göksun ve Tufanbeyli arasında dağlık bölgede bir köydür bu. Köyün bugünkü ismi Kırık Kilise’dir.  4- Sefikian:

  Aşiretin veya kabilenin adı : Sefan (sefolar)
  Nüfusu : 3,200
  Dili : Kürtçe – Kurmanci lehçesi
  Mezhebi : Alevi
  Reis yada ileri geleni : Mehmet Bal
  Koçgiri isyanındaki rolleri: İsyana katılmış ve destek vermiştir.
  Aşiretler raporunda yer verilmeyen Koçgirinin bu kabilesi Zara, İmranlı, Refahiye, Develi ve Göksun’a bağlı köy ve mezralarda ikamet ediyordu. Kabilenin köy, nüfus ve ileri gelenleri hakkında kesin bilgi edinemedik.
  Koçgiri isyanındaki rolleri: isyana katılmış ve destek vermiştir.  5 – Saran:

  Aşiretin veya Kabilenin adı : Sarolar
  Nüfusu : 2 100
  Dili : Kürtçe – Kurmanci lehçesi ( Zaza’ca konuştukları da ileri sürülüyor)
  Mezhebi : Alevi
  Reisi yada ileri geleni : Niyazi Balta
  Koçgiri isyanındaki rolleri : İsyana katılmış ve destek vermiştir.
  Aşiretler raporunda yer verilmeyen Koçgirinin bu kabilesi Zara, İmranlı ve Refahiye ye bağlı köy ve mezralarda ikamet ediyordu. Kabilenin köy, nüfus ve ileri gelenleri hakkında kesin bilgi edinemedik  6 - Cafikan:

  Aşiretin ve kabilenin adı : Koçgiri - Cafan
  Nüfusu : Bilinmiyor
  Dili : Kürtçe – Kurmanci lehçesi
  Mezhebi : Alevi
  Aşiretler raporunda yer verilmeyen Koçgirinin bu kabilesi Zara, İmranlı ve Göksun’a bağlı bir köy ve bazı mezralarda ikamet ediyordu. Kabilenin köy, nüfus ve ileri gelenleri hakkında kesin bilgileri edinemedik.  7 - Qalilian (Halilan ):

  Aşiretin ve kabilenin adı : Koçgiri - Halilan
  Nüfusu : Bilinmiyor
  Dili : Kürtçe – Kurmanci lehçesi
  Mezhebi : Alevi
  Aşiretler raporunda yer verilmeyen Koçgiri’nin bu kabilesi, Zara, İmranlı ve Göksun’a bağlı köy ve mezralarda iskan ve ikamet ediyorlardı. Kabilenin köy, nüfus ve ileri gelenleri hakkında kesin bilgileri edinemedik.


  8 - Mıstıkan:

  Aşiretin ve kabilenin adı : Koçgiri - Mıstıkan
  Nüfusu : Bilinmiyor
  Dili : Kürtçe – Kurmanci lehçesi
  Mezhebi : Alevi
  Aşiretler raporunda yer verilmeyen Koçgirinin bu kabilesi, İmranlı, Develi ve Göksun’a bağlı bazı köy ve mezralarda ikamet ediyordu. Kabilenin köy, nüfus ve ileri gelenleri hakkında kesin bilgileri edinemedik  9 - İban:

  Aşiretin veya kabilenin adı : İban (ibolar)
  Nüfusu : 4 800
  Dili : Kürtçe - Kurmanci
  Mezhebi : Alevi
  Reisi veya ileri geleni : Büyük Alişan beyin oğlu Mustafa Paşa’nın torunu Ziya Alişanoğlu İkamet ettiği yerler : İmranlı ilçesi’nin Karacaören nahiyesi, Boğazveren, Karapınar, Gökdere, Kılıçlar, Atlıca, Becek, Yakayer ve diğer bazı köyleri. Ayrıca, Göksun, Develi ve Refahiye’de olduklarıda varsayılıyor.
  Koçgiri isyanındaki rolleri : İsyanın örgütlenmesinde aktif görev almış bir kabiledir. Büyük Alişan Bey’le başlayan, Koçgiri aşiretinin temsilciliği, oğlu Mustafa Paşa ile devam eder. Mustafa Paşa’nın ölümünden sonra ise her iki oğlu Alişan ve Haydar Bey, aşirete önderlik ederler. Daha sonraki yıllarda Haydar Beyin oğlu Ziya, Alişanoğlu ismini alır ve aktif politikaya katıldı. Demokrat Parti’nin, İmranlı ilçe başkanlığı da yapan Ziya Alişanoğlu, 1960’lı yıllarda intihar ederek yaşamına son vermiştir. Bazı kaynaklar, ailenin bir süre sonra Tanrıtürk soyadını aldığını ileri sürmektedir.


  10 – Zeriqian:

  Aşiretin yada kabilenin adı : Zerikan (Zeriki)
  Nüfusu : 4 311
  Dili : Kürtçe – Kurmanci lehçesi
  Mezhebi : Alevi
  Reisi yada ileri gelenleri : Gekko Dursun, Gekko Baltacı, Davut Eroğlu, Kazım Çiçek ve Hüseyin Özcan
  Koçgiri isyanındaki rolleri : İsyana katılıp destek verdiler.
  İkamet ettiği yerler : 596 haneden oluşan kabile, İmranlı İlçesi’nin Altınca, Çalıyurt, Koruköy, Kuzköy, Aydın, Ekincik, Sinek, Karacahisar, Kasaplar, Koyunkaya ve Yukarı Boğaz köylerinde ikamet ederler.  11 – Ballıkan:

  Aşiretin yada kabilenin adı : Balikan-(Balan)
  Nüfusu : 516
  Dili : Kürtçe – Kurmanci lehçesi
  Mezhebi : Alevi
  Reisi yada ileri geleni : İbrahim Kaya
  Koçgiri isyanındaki rolleri: Katıldılar, destek verdiler.
  İkamet ettiği yerler : Aşiretler raporunda yer verilmeyen, Koçgirinin bu kabilesi, Zara, İmranlı, Refahiye, Sarız, Develi ve Göksun’a bağlı köy ve mezralarda ikamet ediyorlardı. 1877 yılında, Alişir isimli bir ailesi göç ederek Göksun’a yerleşti. Kabilenin köy, nüfus ve ileri gelenleri hakkında kesin bilgi edinemedik.


  12- Gerniyan :

  Aşiretin yada kabilenin adı : Gerniyan
  Nüfusu : 1500
  Dili : Kürtçe (Kurmanci)
  Mezhebi : Alevi
  Reisi ya da ileri geleni : Mahmut Öztürk
  Koçgiri isyanındaki rolü: İsyanın içerisinde doğrudan yer almadıkları, ancak destek verdikleri anlatılmaktadır.
  İkametgah ettiği yerler: Aşiretler raporunda yer verilmeyen Koçgirinin bu kabilesi Zara, İmranlı ve Göksun’a bağlı bazı köy ve mezralarda ikamet ediyordu. Kabilenin köy ve nüfusu hakkında kesin bilgi edinemedik


  13- Çarekiyan:

  Aşiretin ve kabilenin adı : Koçgiri - Çarekan
  Nüfusu : Bilinmiyor
  Dili : Kürtçe – Kurmanci lehçesi, Zazaca konuşanları da vardır.
  Mezhebi : Alevi
  Aşiretler raporunda yer verilmeyen Koçgirinin bu kabilesi Zara, İmranlı, Ovacık, Hozat ve Refahiye bağlı köy ve mezralarda ikamet ediyordu. Kabilenin köy, nüfus ve ileri gelenleri hakkında kesin bilgi edinemedik  14 - Kalkan:

  Aşiretin ve kabilenin adı : Koçgiri - Kalkanlar
  Nüfusu : Bilinmiyor
  Dili : Kürtçe – Kurmanci lehçesi
  Mezhebi : Alevi
  Aşiretler raporunda yer verilmeyen Koçgirinin bu kabilesi Zara ve Kangal’a bağlı köy ve mezralarda ikamet ediyordu. Zara’nın bazı köyleri ve Kangal’ın Kürkçü köyünde yaşadıklarına inanılmaktadır. Kabilenin köy, nüfus ve ileri gelenleri hakkında kesin bilgi edinemedik


  15 – Rıçiakan:

  Aşiretin ve kabilenin adı : Koçgiri - Rıçikan
  Nüfusu : Bilinmiyor
  Dili : Kürtçe – Kurmanci lehçesi, Zazaca konuşanları da vardır.
  Mezhebi: Alevi
  Aşiretler raporunda yer verilmeyen Koçgirinin bu kabilesi Zara, İmranlı, Refahiye, Dersim’e bağlı köy ve mezralarda ikamet ediyordu. Kabilenin köy, nüfus ve ileri gelenleri hakkında kesin bilgi edinemedik.  16-Kureyşan :

  Aşiretin ve kabilenin adı : Koçgiri - Kureyşi
  Nüfusu : Bilinmiyor
  Dili : Kürtçe – Kurmanci lehçesi
  Mezhebi : Alevi
  Koçgirinin bu kabilesinin Seyidlik (Dedelik) ocağında geldiğine inanlımaktadır. Aşiretler raporunda yer verilmeyen Koçgirinin bu kabilesi Dersim, Malatya, Erzincan, Zara, İmranlı, Refahiye, ve Göksun’a bağlı köy ve mezralarda ikamet ediyorlardı. Kabilenin köy, nüfus ve ileri gelenleri hakkında kesin bilgi edinemedik
  ADAM,HACI OLURMU ULAŞMAKLA MEKKE'YE,EŞŞEK,OLURMU DERVİŞ TAŞ TAŞIMAKLA TEKKE'YE.!!!!!

 2. #2
  Üyemiz

  Status
  Offline
  Üyelik tarihi
  Oct 2010
  Yaş
  70
  Mesajlar
  43
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Alıntı ad_ali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  1 - Perwizian:

  Aşiretin ve kabilenin adı: Koçgiri - Perwizian
  Nüfusu : 793
  Dili : Kürtçe – Kurmanci lehçesi
  Mezhebi : Alevi
  Reisi veya ileri gelenin adı : Ali Uçar, Boğazören köyü-İmranlı
  Koçgiri isyanında rolleri : 136 haneden oluşan Perwizian kabilesi Koçgiri isyanına bütün gücüyle katılıp, destek verdi.
  Aşiretler raporunda yer verilmeyen Koçgiri’nin bu kabilesi Zara, İmranlı, Refahiye, Sarız, Tufanbeyli, Develi ve Göksun’a bağlı köy ve mezralarda iskan ve ikamet ediyordu.  2 – Laçinan:

  Aşiret ve kabilenin adı: Koçgiri - Laçin
  Nüfusu : 600 (sadece Demirtaş köyü)
  Dili : Kürtçe – Kurmanci lehçesi
  Mezhebi : Alevi
  Reis ya da ileri gelenin adı : Dursun Demirtaş
  İkametgah ve iskan alanı: İmranlı’nın Demirtaş, Hasköy, Körabbasan, Toptaş (K.Şıhlı) köy ve mezraları, Göksun’un Alıçlıbucak (Kömürsuyu) Sırapınar ve Yoğunoluk köyü, Refahiye ve Dersim bölgesinde bazı köy ve mezralar. Eskişehir ve Kütahya’da yerleşik, Laçin adında köyleri olduğu söyleniyor.Ancak bunların, aşırı asimilasyon politikalrı sonucu değişime uğradıkları da anlatılmakta. Hozat’a bağlı eski isimleri Kori, Mamlis, Mezxir, Berdo ve Muğsor olan köylerde de Laçinan’lar yaşamaktadır. 1930 devlet raporunda, Aşiret reisi olarak Yusuf Kakgerli geçiyordu. 1921 yılında, Dersim’deki Laçinanlara ait nüfus 1000, koyun-keçi 2000, sığır 200 ve 40, At şeklinde bilgilerde veriliyordu. Azerbaycan, Karadağ’da ve Erivan’ın Laçin Kürt otonom bölgesindekilerle ilişkileri bilinmiyor. Çorum’a bağlı, Laçin beldesiyle ilişkileri bilinmiyor.
  Koçgiri isyanındaki rolleri : 6 köy ve mezralarıyla birlikte, Koçgiri isyanına katılmış ve destek vermiştir. Dersim isyanında ise, 120 silahlı gücüyle direnişe katıldılar.  3 – Resulan:

  Aşiretin ve kabilenin adı : Koçgiri - Resulan
  Nüfusu : Bilinmiyor
  Dili : Kürtçe – Kurmanci lehçesi
  Mezhebi : Alevi
  Aşiretler raporunda yer verilmeyen Koçgirinin bu kabilesi, Dersim, Zara, İmranlı, Refahiye, Sarız, Develi ve Göksun’a bağlı köy ve mezralarda ikamet ediyor. Koçgirinin en kalabalık kabilelerindendir. Horasan”dan gelerek bati Dersim’e yerleşen Şeyh Hasan’ların torunlarından biri olan Resul, Erzincan’ın Refahiye ilçesinin bir köyüne yerleşir. Resul ve yakınları bir süre sonra nüfusları giderek artmıştı. Koçgiri Kürtlerinin bu kabilesine zamanla Resulan ismi verilirken, yaşadıkları köye ise, Resul köyü denir. Yavuz Sultan Selim’in Koçgiri halkını sürgün kararıyla, bu kabilede, İmranlı’ya bağlı Söğütlü’ye yerleşir. Eski adı Gönde Kelo olan (Kelo’nun Köyü) bu köy, Boğazören beldesine bağlıdır. Osmanlı-Rus savaşında burada bulunan bir kısım kabile mensubu tekrar yeni bir göç kararı alır. Mıste Kose, Temur Ağa, Gülo Ağa ve diğer dokuz aile ile birlikte K.Maraş’a bağlı Göksun bölgesine göç ederler. Önce Keklikoluk’a, oradan Lazgi köyüne, giderler ve o bölgede uygun bir yer bulmaya çalışırlar. Dağlık ve yüksek yerlerde yaşamaya alışık olan kabile en sonunda eski bir Ermeni köyüne yerleşmeye karar verir. Göksun ve Tufanbeyli arasında dağlık bölgede bir köydür bu. Köyün bugünkü ismi Kırık Kilise’dir.  4- Sefikian:

  Aşiretin veya kabilenin adı : Sefan (sefolar)
  Nüfusu : 3,200
  Dili : Kürtçe – Kurmanci lehçesi
  Mezhebi : Alevi
  Reis yada ileri geleni : Mehmet Bal
  Koçgiri isyanındaki rolleri: İsyana katılmış ve destek vermiştir.
  Aşiretler raporunda yer verilmeyen Koçgirinin bu kabilesi Zara, İmranlı, Refahiye, Develi ve Göksun’a bağlı köy ve mezralarda ikamet ediyordu. Kabilenin köy, nüfus ve ileri gelenleri hakkında kesin bilgi edinemedik.
  Koçgiri isyanındaki rolleri: isyana katılmış ve destek vermiştir.  5 – Saran:

  Aşiretin veya Kabilenin adı : Sarolar
  Nüfusu : 2 100
  Dili : Kürtçe – Kurmanci lehçesi ( Zaza’ca konuştukları da ileri sürülüyor)
  Mezhebi : Alevi
  Reisi yada ileri geleni : Niyazi Balta
  Koçgiri isyanındaki rolleri : İsyana katılmış ve destek vermiştir.
  Aşiretler raporunda yer verilmeyen Koçgirinin bu kabilesi Zara, İmranlı ve Refahiye ye bağlı köy ve mezralarda ikamet ediyordu. Kabilenin köy, nüfus ve ileri gelenleri hakkında kesin bilgi edinemedik  6 - Cafikan:

  Aşiretin ve kabilenin adı : Koçgiri - Cafan
  Nüfusu : Bilinmiyor
  Dili : Kürtçe – Kurmanci lehçesi
  Mezhebi : Alevi
  Aşiretler raporunda yer verilmeyen Koçgirinin bu kabilesi Zara, İmranlı ve Göksun’a bağlı bir köy ve bazı mezralarda ikamet ediyordu. Kabilenin köy, nüfus ve ileri gelenleri hakkında kesin bilgileri edinemedik.  7 - Qalilian (Halilan ):

  Aşiretin ve kabilenin adı : Koçgiri - Halilan
  Nüfusu : Bilinmiyor
  Dili : Kürtçe – Kurmanci lehçesi
  Mezhebi : Alevi
  Aşiretler raporunda yer verilmeyen Koçgiri’nin bu kabilesi, Zara, İmranlı ve Göksun’a bağlı köy ve mezralarda iskan ve ikamet ediyorlardı. Kabilenin köy, nüfus ve ileri gelenleri hakkında kesin bilgileri edinemedik.


  8 - Mıstıkan:

  Aşiretin ve kabilenin adı : Koçgiri - Mıstıkan
  Nüfusu : Bilinmiyor
  Dili : Kürtçe – Kurmanci lehçesi
  Mezhebi : Alevi
  Aşiretler raporunda yer verilmeyen Koçgirinin bu kabilesi, İmranlı, Develi ve Göksun’a bağlı bazı köy ve mezralarda ikamet ediyordu. Kabilenin köy, nüfus ve ileri gelenleri hakkında kesin bilgileri edinemedik  9 - İban:

  Aşiretin veya kabilenin adı : İban (ibolar)
  Nüfusu : 4 800
  Dili : Kürtçe - Kurmanci
  Mezhebi : Alevi
  Reisi veya ileri geleni : Büyük Alişan beyin oğlu Mustafa Paşa’nın torunu Ziya Alişanoğlu İkamet ettiği yerler : İmranlı ilçesi’nin Karacaören nahiyesi, Boğazveren, Karapınar, Gökdere, Kılıçlar, Atlıca, Becek, Yakayer ve diğer bazı köyleri. Ayrıca, Göksun, Develi ve Refahiye’de olduklarıda varsayılıyor.
  Koçgiri isyanındaki rolleri : İsyanın örgütlenmesinde aktif görev almış bir kabiledir. Büyük Alişan Bey’le başlayan, Koçgiri aşiretinin temsilciliği, oğlu Mustafa Paşa ile devam eder. Mustafa Paşa’nın ölümünden sonra ise her iki oğlu Alişan ve Haydar Bey, aşirete önderlik ederler. Daha sonraki yıllarda Haydar Beyin oğlu Ziya, Alişanoğlu ismini alır ve aktif politikaya katıldı. Demokrat Parti’nin, İmranlı ilçe başkanlığı da yapan Ziya Alişanoğlu, 1960’lı yıllarda intihar ederek yaşamına son vermiştir. Bazı kaynaklar, ailenin bir süre sonra Tanrıtürk soyadını aldığını ileri sürmektedir.


  10 – Zeriqian:

  Aşiretin yada kabilenin adı : Zerikan (Zeriki)
  Nüfusu : 4 311
  Dili : Kürtçe – Kurmanci lehçesi
  Mezhebi : Alevi
  Reisi yada ileri gelenleri : Gekko Dursun, Gekko Baltacı, Davut Eroğlu, Kazım Çiçek ve Hüseyin Özcan
  Koçgiri isyanındaki rolleri : İsyana katılıp destek verdiler.
  İkamet ettiği yerler : 596 haneden oluşan kabile, İmranlı İlçesi’nin Altınca, Çalıyurt, Koruköy, Kuzköy, Aydın, Ekincik, Sinek, Karacahisar, Kasaplar, Koyunkaya ve Yukarı Boğaz köylerinde ikamet ederler.  11 – Ballıkan:

  Aşiretin yada kabilenin adı : Balikan-(Balan)
  Nüfusu : 516
  Dili : Kürtçe – Kurmanci lehçesi
  Mezhebi : Alevi
  Reisi yada ileri geleni : İbrahim Kaya
  Koçgiri isyanındaki rolleri: Katıldılar, destek verdiler.
  İkamet ettiği yerler : Aşiretler raporunda yer verilmeyen, Koçgirinin bu kabilesi, Zara, İmranlı, Refahiye, Sarız, Develi ve Göksun’a bağlı köy ve mezralarda ikamet ediyorlardı. 1877 yılında, Alişir isimli bir ailesi göç ederek Göksun’a yerleşti. Kabilenin köy, nüfus ve ileri gelenleri hakkında kesin bilgi edinemedik.


  12- Gerniyan :

  Aşiretin yada kabilenin adı : Gerniyan
  Nüfusu : 1500
  Dili : Kürtçe (Kurmanci)
  Mezhebi : Alevi
  Reisi ya da ileri geleni : Mahmut Öztürk
  Koçgiri isyanındaki rolü: İsyanın içerisinde doğrudan yer almadıkları, ancak destek verdikleri anlatılmaktadır.
  İkametgah ettiği yerler: Aşiretler raporunda yer verilmeyen Koçgirinin bu kabilesi Zara, İmranlı ve Göksun’a bağlı bazı köy ve mezralarda ikamet ediyordu. Kabilenin köy ve nüfusu hakkında kesin bilgi edinemedik


  13- Çarekiyan:

  Aşiretin ve kabilenin adı : Koçgiri - Çarekan
  Nüfusu : Bilinmiyor
  Dili : Kürtçe – Kurmanci lehçesi, Zazaca konuşanları da vardır.
  Mezhebi : Alevi
  Aşiretler raporunda yer verilmeyen Koçgirinin bu kabilesi Zara, İmranlı, Ovacık, Hozat ve Refahiye bağlı köy ve mezralarda ikamet ediyordu. Kabilenin köy, nüfus ve ileri gelenleri hakkında kesin bilgi edinemedik  14 - Kalkan:

  Aşiretin ve kabilenin adı : Koçgiri - Kalkanlar
  Nüfusu : Bilinmiyor
  Dili : Kürtçe – Kurmanci lehçesi
  Mezhebi : Alevi
  Aşiretler raporunda yer verilmeyen Koçgirinin bu kabilesi Zara ve Kangal’a bağlı köy ve mezralarda ikamet ediyordu. Zara’nın bazı köyleri ve Kangal’ın Kürkçü köyünde yaşadıklarına inanılmaktadır. Kabilenin köy, nüfus ve ileri gelenleri hakkında kesin bilgi edinemedik


  15 – Rıçiakan:

  Aşiretin ve kabilenin adı : Koçgiri - Rıçikan
  Nüfusu : Bilinmiyor
  Dili : Kürtçe – Kurmanci lehçesi, Zazaca konuşanları da vardır.
  Mezhebi: Alevi
  Aşiretler raporunda yer verilmeyen Koçgirinin bu kabilesi Zara, İmranlı, Refahiye, Dersim’e bağlı köy ve mezralarda ikamet ediyordu. Kabilenin köy, nüfus ve ileri gelenleri hakkında kesin bilgi edinemedik.  16-Kureyşan :

  Aşiretin ve kabilenin adı : Koçgiri - Kureyşi
  Nüfusu : Bilinmiyor
  Dili : Kürtçe – Kurmanci lehçesi
  Mezhebi : Alevi
  Koçgirinin bu kabilesinin Seyidlik (Dedelik) ocağında geldiğine inanlımaktadır. Aşiretler raporunda yer verilmeyen Koçgirinin bu kabilesi Dersim, Malatya, Erzincan, Zara, İmranlı, Refahiye, ve Göksun’a bağlı köy ve mezralarda ikamet ediyorlardı. Kabilenin köy, nüfus ve ileri gelenleri hakkında kesin bilgi edinemedik
  Koçgirililik bir onurdur, Koçgirililer bir efsanenin mirasıdır... Yani atalarımızın binbir zorluklarla yaşadığını unutmamamız ve onlra sahip çıkmamız gerekir...

Benzer Konular

 1. Koçgiri Aşireti
  Konu Sahibi kocgirilican Forum Ocaklar / Aşiretler / Kökenlerimiz
  Cevap: 13
  Son Mesaj : 19.03.12, 01:22
 2. Kocgiri Destani
  Konu Sahibi mustafa yesilyurt Forum Mustafa Yesilyurt
  Cevap: 14
  Son Mesaj : 27.10.10, 15:58
 3. Kocgiri den bir yürek -cihan çelik
  Konu Sahibi ad_ali Forum Serbest Kürsü
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 29.07.10, 22:33
 4. Meclis'te Kocgiri sorusturmasi
  Konu Sahibi Aton Forum Kürd Tarihi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 14.03.10, 12:35
 5. Kocgiri ve kürtlerin dügünü
  Konu Sahibi mustafa yesilyurt Forum Mustafa Yesilyurt
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 06.03.10, 14:04

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138